Tomabud

jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu

Jak skutecznie zwalczyć wilgoć w mieszkaniu?

Poziom wilgoci w pomieszczeniu zmienia się pod wpływem różnych czynników, także wskutek działalności człowieka. Nadmiar wilgoci szkodzi zdrowiu, a także oddziałuje na konstrukcję budynku. Sprawdź, jak zapobiegać powstawaniu wilgoci w domu oraz co zrobić, żeby się jej pozbyć. Jakie są skuteczne metody usuwania wilgoci? Na czym polegają?

Przyczyny powstawania wilgoci w mieszkaniu

Przyczyny powstawania wilgoci w budynkach są różne. Część z nich wynika z błędów popełnionych na etapie projektowym i wykonawczym. Są to: brak odpowiedniej izolacji, mostki cieplne, czy niewłaściwa hydroizolacja podłoża. Znaczenie ma także niepoprawnie zaprojektowana izolacja budynku, z czym wiąże się wykraplanie pary wodnej w przegrodzie.

Wyróżnia się także przyczyny powstawania wilgoci, które zależą od sposobu użytkowania budynku. Ilość wilgoci zwiększa się podczas gotowania, prania, mycia się. Wpływ na to ma także przesuszone powietrze, spowodowane ogrzewaniem, czy duże różnice temperatur między pomieszczeniami, a zewnętrznym otoczeniem. Przyczyną wilgoci jest także brak swobodnego przepływu powietrza w pomieszczeniu, np. wskutek zatkanych kanałów wentylacyjnych i zbyt szczelnych okien.

Skutki długotrwałej wilgoci na zdrowie

Duża ilość wilgoci w pomieszczeniu skutkuje zwiększonym prawdopodobieństwem pojawienia się pleśni, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Związki te wpływają negatywnie na zdrowie, a szczególnie na układ oddechowy. Mogą wywołać różnego rodzaju infekcje, a także przyczynić się do rozwoju astmy i alergii. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się wilgoć, może wywołać także:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni,
  • problemy z koncentracją,
  • ogólne rozdrażnienie,
  • problemy z zasypianiem.

Pleść może odpowiadać także za nawracanie chorób układu oddechowego, np. zapalenia zatok, czy pojawianie się infekcji skórnych.

Skutki wilgoci na konstrukcję budynku

Wilgoć wpływa nie tylko na zdrowie mieszkańców, ale także na konstrukcję budynku. Może być powodem korozji, wykraplania, a także higroskopijności materiałów. Skutkiem nadmiaru wilgoci mogą być także źle działające instalacje i urządzenia elektryczne.

Wilgoć osłabia konstrukcję budynku, a także pogarsza izolację termiczną. Może powodować pękanie tynku, cegieł i ścian. Może także doprowadzić do nieszczelności i naruszenia struktury ściany w miejscu największych wykwitów pleśni.

wilgoć w mieszkaniu

Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci

Kluczowe znaczenie dla zapobiegania powstawania wilgoci ma wietrzenie pomieszczenia poprzez regularne otwieranie okien. Zimą warto nie tylko otworzyć okna, ale także zakręcić na czas wietrzenia grzejniki. Kolejną czynnością, którą warto wykonać, jest częściowe rozszczelnienie, do którego można doprowadzić, instalując nawiewniki lub wycinając kawałek uszczelki w oknach.

Jeśli w domu zaczyna pojawiać się wilgoć, warto również sprawdzić, czy system wentylacji działa poprawnie, czy nie wymaga czyszczenia lub serwisowania. Zapobiegać można również poprzez zastosowanie domowych osuszaczy powietrza. Jeśli jednak w budynku jest bardzo dużo wilgoci i jest już za późno na zapobieganie, należy skorzystać z profesjonalnych metod osuszania za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Metody zwalczania wilgoci w mieszkaniu

Wyróżnia się kilka metod zwalczania wilgoci w pomieszczeniach, które wybiera się indywidualnie do poziomu zawilgocenia danego budynku. Najprostsze sposoby to wykorzystanie pochłaniaczy wilgoci czy osuszaczy powietrza. Jeśli jednak tego typu metody zawiodą, należy zdecydować się na profesjonalne zwalczanie wilgoci w mieszkaniu za pomocą osuszania.

Jedną z metod osuszania jest nagrzewanie pomieszczenia za pomocą urządzeń, które są w stanie generować wysoką temperaturę powietrza. Innym sposobem jest absorpcja, polegająca na usuwaniu wody z zawilgoconych murów za pomocą powietrza. Wyróżnia się także kondensację, czyli metodę skroplenia pary wodnej z pomieszczeń, oraz iniekcje np. krystaliczną, których wykonanie polega na wtłoczeniu do otworów wykonanych w murze specjalnych środków hydrofobowych.

Nasza ocena:
[Oceny: 1 Średnia ocen: 5]
Call Now ButtonZADZWOŃ