Tomabud

Osuszanie piwnic z wilgoci i po zalaniu

Wilgoć w piwnicy jest ogromnym problemem, z którym niełatwo jest sobie poradzić. Niezwalczona, prowadzi do powstawania grzybów i pleśni, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Skąd biorą się wilgotne ściany w piwnicy i jak można zwalczyć problem skutecznie i sprawnie? Jak przeprowadzić osuszanie piwnicy?

Osuszanie piwnic z wilgoci i po zalaniu

Zalana piwnica – co robić?

Często w wyniku intensywnych opadów atmosferycznych bądź w efekcie uszkodzeń w instalacji wodno-kanalizacyjnej piwnica zostaje zalana.  Konieczne jest podjęcie konkretnych działań, by zapobiec rozwojowi pleśni i groźnych grzybów. Co można zrobić? Przede wszystkim, należy znaleźć przyczynę zalania. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną jest zalanie piwnicy wodą gruntową. Powodem może być wadliwie wykonana izolacja budynku bądź jej uszkodzenie. Kiedy opady atmosferyczne są intensywne i długotrwałe, poziom wód gruntowych podnosi się powyżej fundamentów, a następnie przenika przez ściany budynku. Stąd właśnie biorą się mokre ściany w piwnicy.

Jeżeli po oględzinach stwierdzisz, że przyczyna zalania leży właśnie w wodach gruntowych, osuszanie piwnicy musi być połączone z niezbędnymi pracami zabezpieczającymi pomieszczenie przed kolejnymi zalaniami. Jeżeli natomiast okaże się, że zalana piwnica jest wynikiem awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, zanim zajmiesz się osuszaniem pomieszczenia, musisz najpierw wykonać naprawę bądź wymianę wadliwej instalacji. W tym przypadku samo osuszenie nie wystarczy, bo nie zostaje zlikwidowana przyczyna zalania.

Co zrobić w przypadku powodzi w piwnicy?

Jeżeli w regionie panuje powódź, a woda wdziera się do piwnicy, możesz mieć pewność, że jej wypompowanie nie będzie miało sensu, bo z pewnością woda powróci do piwnicy tuż po jej wypompowaniu. Każdorazowe wtargnięcie wody do pomieszczenia powoduje podmywanie fundamentów i przepłukiwanie ścian, co jest bardzo destrukcyjne dla całej konstrukcji budynku. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przeczekanie, aż wokół całego budynku woda opadnie. Wtedy można  rozpocząć osuszanie piwnic.

Jak osuszyć piwnicę?

Jak osuszyć piwnicę?

Osuszanie piwnicy na własną rękę nie jest łatwe. Warto pamiętać, że wilgoć w piwnicy utrzymuje się na długo po wypompowaniu wody. Schnięcie ścian przebiega w bardzo wolnym tempie. Przyjmuje się, że jest to zaledwie 10 cm grubości muru w ciągu roku. Nie wystarczy więc jedynie wypompowanie wody, by wilgotne ściany i mokra podłoga w piwnicy zostały trwale osuszone. Skraplanie wody w piwnicy musi zostać zniwelowane przez specjalistyczne urządzenia osuszające.

Jak osuszyć piwnicę w starym domu?

Wilgotna podłoga w piwnicy to problem występujący nie tylko po zalaniu, ale także w wielu starych domach, szczególnie, gdy nie były zamieszkiwane przez dłuższy czas. Efektem długotrwałego nieogrzewania pomieszczenia może być m.in. pleśń w piwnicy. Działaniem, pozwalającym na zwalczenie wilgoci jest skorzystanie z profesjonalnej usługi osuszania piwnic z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a następnie poprawa bądź wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Wiesz już, jakim problemem jest wilgoć w piwnicy, jak się pozbyć tego problemu i jak osuszyć piwnicę po zalaniu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które zwalczą wilgoć raz, a skutecznie.

Firma TomaBud oferuje osuszanie piwnic w Warszawie oraz województwie mazowieckim.

Źródła:

Nasza ocena:
[Oceny: 3 Średnia ocen: 5]
Call Now ButtonZADZWOŃ