Tomabud

Skąd bierze się wilgoć w domu i jak z nią walczyć?

Według niektórych ogólnodostępnych informacji jeszcze kilka lat temu zakładało się, że wilgoć występuje, w co 4 Polskim domu. Jest to informacja, która powinna zaniepokoić właścicieli budynków. Dlaczego? Jak wiadomo, wilgoć wpływa niekorzystnie nie tylko na stan murów, ale również na zdrowie osób, które w nim przebywają. Może powodować problemy z oddychaniem i wywoływać astmę. W skrajnych przypadkach mogą również zwiększać ryzyko zachorowań na nowotwory. Ta więc, czy osuszanie budynków się opłaca?

Skąd bierze się wilgoć w domu i jak z nią walczyć?

Osuszanie domu -zadbaj o swój dom w okresie jesienno-zimowym

Jesień i zima to pory roku, w których spodziewać się można wzmożonych problemów dotyczących wilgoci, pleśni i grzybów. Dzieje się tak, właśnie dlatego, że w tych okresach klimat, jaki się wytwarza w pomieszczeniach, sprzyja rozwojowi tego typu zjawisk. Połączenie zawilgoconej ściany i wysokiej temperatury, jaka panuje w domu, jest połączeniem, które stanowi pożywkę dla pleśni i grzybów. W skrócie powinno dać Ci to ogólny ogląd na to, dlaczego istotne jest osuszanie ścian. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do dalszej lektury.

Poznaj przyczyny występowania wilgoci w budynkach

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach plasuje się pomiędzy 30% a 65% przy temperaturze od 20 do 22oC. W momencie, gdy wilgotność przekracza 80% i utrzymuje się przez kilka dni, zaczynają powstawać warunki, które sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Przyczyny podniesienia się poziomu zawilgocenia mogą być bardzo różne.

  1. Najczęściej spotykaną jest oczywiście nieprawidłowo wykonana lub w ogóle niedziałająca wentylacja. Musisz mieć na uwadze – zwłaszcza jeśli mówimy o współczesnych budynkach, że to właśnie wentylacja jest jedynym miejscem, które służy do odprowadzania wilgoci. W takich okolicznościach nic dziwnego, że musi ona być w pełni sprawna.
  2. Z pewnością wpływ na pojawienie się wilgoci może mieć słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa lub przeciwwodna fundamentów. Najczęściej z tym problemem spotkać się możesz w przypadku starszego budownictwa. Ponieważ, bardzo często zdarza się, że izolacji w takich obiektach została wykonana nieprawidłowo. Długotrwałe opady stosunkowo szybko podnoszą wtedy poziom wilgoci w budynku.
  3. Na końcu listy można umieścić brak izolacji termicznej ścian zewnętrznych lub jej niewłaściwe wykonanie. Przez to ściany są wychłodzone. Zetknięcie się zimnych murów z ciepłym powietrzem, prowadzi do powstawania pary wodnej, a to z kolei do powstawania wilgoci.

Osuszanie budynków – poznaj różne sposoby

Zastanawiasz się jak osuszyć ścianę? Metody walki z wilgocią w domu są bardzo różne. W przypadku, gdy pleśń pojawiła się jedynie na powierzchni ściany, możesz spróbować wyczyścić ją samodzielnie. Przy użyciu wody i szczotki ze sztywnym włosiem wyczyść miejsce, w którym się pojawiła pleśń. Po wysuszeniu nałóż środek grzybobójczy.

Sytuacja robi się jednak bardziej skomplikowana, gdy grzyb zaatakował głębiej. W takiej sytuacji trzeba zeskrobać go lub skuć tynk. Mur wtedy czyści się, dezynfekuje, suszy, a następnie zabezpiecza środkami grzybobójczymi. Jednak takie bardziej skomplikowane przypadki walki z wilgocią zdecydowanie lepiej jest powierzać specjalistom. Dlaczego? Ponieważ zidentyfikują oni gatunek grzyba, który zaatakował ściany, a co za tym idzie dobiorą najskuteczniejszy środek zwalczający.

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilgo%C4%87
  • https://www.leroymerlin.pl/prace-wykonczeniowe/sposoby-na-walke-z-wilgocia-w-domu,e9767,l2720.html
  • https://dom.wp.pl/wilgoc-w-mieszkaniu-pojawia-sie-w-okresie-grzewczym-mozesz-sie-jej-szybko-pozbyc-6299529274095745a
  • https://www.castorama.pl/wilgoc-w-mieszkaniu-jak-usunac-wilgoc-ins-256.html
Nasza ocena:
[Oceny: 3 Średnia ocen: 5]
ZADZWOŃ